Jakie są formy zatrudnienia opiekunki seniora w Niemczech?

Styl życia

Grudzień 24, 2022
Jakie są formy zatrudnienia opiekunki seniora w Niemczech?

Umowa o pracę na niemieckich warunkach zatrudnienia

Niemiecką umowę o pracę zazwyczaj otrzymują opiekunki, które zatrudnienie znajdują bezpośrednio u niemieckiej rodziny lub niemieckiej firmy opiekuńczej. W jej ramach opiekunka otrzymuje ubezpieczenie społeczne oraz medyczne. Od pensji odliczony jest także podatek dochodowy oraz podatek za zakwaterowanie i wyżywienie zapewnione przez pracodawcę. Do indywidualnego omówienia pozostają koszty podróży do Niemiec i z powrotem. Zwykle opiekunka zatrudniona w oparciu o umowę o pracę na niemieckich warunkach zarabia od 1400 do 1600 euro „na rękę”.

Umowa o pracę lub cywilnoprawna z polską firmą opiekuńczą

Umowa o pracę lub cywilnoprawna z polską agencją pośrednictwa pracy to najczęstsza forma zatrudnienia opiekunek seniorów w Niemczech. Umowa zawierana jest pomiędzy polskim przedsiębiorstwem i polską opiekunką. Zgodnie z prawem od wynagrodzenia odprowadzany jest podatek oraz ubezpieczenia społeczne, medyczne i emerytalne. Dzięki temu opiekunka może w przyszłości liczyć na polską emeryturę oraz bez problemu korzystać z opieki na NFZ. Oferty pracy oparte o tę formę zatrudnienia dostępne są na https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ i zazwyczaj proponuje średnie wynagrodzenie w wysokości 1500-1700 euro miesięcznie plus zakwaterowanie, wyżywienie, dojazdy do Niemiec i z powrotem, pomoc polskiego konsultanta w czasie trwania całego kontraktu, wsparcie w zakresie wszelkich formalności.

Gewerbe – praca na własnej działalności gospodarczej

Polskie opiekunki w Niemczech mogą być zatrudnione również na podstawie własnej działalności gospodarczej – założonej w Polsce lub w Niemczech. W tym ostatnim przypadku mówimy o tzw. Gewerbe. W tym przypadku wysokość podatków i odliczeń jest kwestią indywidualną, natomiast kwestie zakwaterowania, wyżywienia i podróży są sprawą umowną. Obecnie opiekunki na Gewerbe mogą zarobić najwięcej „na rękę”, ale też ponoszą duże ryzyko prowadzenia własnej działalności np. niewypłacalność klienta, konieczność prowadzenia rozliczeń podatkowych, dodatkowe koszty działalności.

 

 

Redakcja

Grudzień 24, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły