Sentymentalna podróż. Co warto zwiedzić we Lwowie?

Warto odwiedzić

Luty 1, 2022
Sentymentalna podróż. Co warto zwiedzić we Lwowie?

Lwów to wspaniałe miasto stykania się wielu kultur. Każdy turysta dostrzeże tu mnogość religii i wyznań, jakie miały wpływ na współczesny wizerunek tego miasta. U wielu osób Lwów budzi ogromny sentyment, gdyż kojarzy się z ziemią przodków. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Perełki UNESCO

Kto był tu chociaż raz, ten niejednokrotnie będzie chciał tu wracać, bo atrakcji turystycznych nie brakuje. Lwowskie budowle wciąż zachwycają i są dowodem na to, że przenikanie narodów i kultur nieustannie miało tu miejsce. Najważniejszą częścią Starego Miasta jest rynek, który dawniej stanowił główny plac targowy. Jeszcze i dziś przejeżdżają min tramwaje. Lwowski ratusz przyciąga swym klasycystycznym wyglądem. Budynek jest stosunkowo nowy (powstał w latach 1827-1835 na miejscu starego ratusza). Warto wejść na ratuszową wieżę i zachwycić się panoramą Starego Miasta. Do najważniejszych zabytków Lwowa należy np. Opera Lwowska usytuowana na końcu Prospektu Swobody. Jej widok zachwyca również w nocy.

Wiele kultur, wiele wyznań

Świątynie katolickie, grekokatolickie, prawosławne, ormiańskie… Mnogość kościołów, cerkwi i kaplic jest znakiem współistnienia wielu wyznań w tym mieście. Na przykład Katedra Ormiańska jest jednym z najważniejszych i najstarszych zabytków sakralnych Lwowa. Jej początki sięgają XIV w. i wiążą się z przybyciem do miasta bogatych kupców ormiańskich. Warto zajrzeć do środka i podziwiać wspaniałe freski i malowidła.

Inny zabytek – dawny klasztor dominikanów – ma niezwykle ciekawą historię  i pokazuje zawirowania dziejów, jakie miały miejsce w ostatnim stuleciu. Wedle źródeł dominikanie pojawili się we Lwowie w XVII w. i na polecenie hetmana wielkiego koronnego Józefa Potockiego przebudowano pierwszy gotycki kościół. Wtedy właśnie otrzymał swój znany nam dziś barokowy charakter. Jednak po II wojnie światowej dominikanie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru przez przedstawicieli nowej władzy sowieckiej. Świątynia została wówczas przekształcona na Muzeum Ateizmu i Religii. Współcześnie jest to Cerkiew Najświętszej Eucharystii.

Podobną historię ma dawny klasztor bernardynów, który po II wojnie światowej był niezagospodarowany a obecnie  to Cerkiew św. Andrzeja. Szczególne znaczenie dla katolików ma Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, zwana potocznie katedrą łacińską. Historycy przypisują fundację świątyni Kazimierzowi Wielkiemu. W każdą niedziele odbywają się tu msze w języku polskim, ukraińskim, łacińskim i angielskim.

Lata potęgi i chwały

Ważne miejsce w panoramie Lwowa zajmuje Pałac Potockich – rezydencja zbudowana pod koniec XIX w. dla hrabiego Alfreda Józefa Potockiego. Obecnie w obiekcie znajduje się filia Lwowskiej Galerii Sztuki. Zwiedzać można Czerwony salon, Błękitny salon, Salę lustrzaną, gabinet Ordynanta, salon z kominkiem oraz mały salon i piętro. Lwowska Galeria Sztuki czynna jest od wtorku do niedzieli. W okresie letnim można zwiedzać muzeum w godz. 11:00 do 18:00, a w okresie zimowym od 10:00 do 17:00.

To tylko niektóre z atrakcji, jakie można zobaczyć we Lwowie. Warto go odwiedzić, bo czas spędzony w tym osobliwym mieście na długo zapada w pamięć.

Fot. pixabay.com

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Luty 1, 2022

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły