Sanatorium czy SPA?

Warto odwiedzić

Maj 24, 2018
Sanatorium czy SPA?

Pobyt w sanatorium, lub turnus w SPA to doskonała okazja do wypoczynku, zdrowotnej regeneracji i głębokiego relaksu. Duży wybór placówek i niezwykle bogata oferta zabiegów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę ładowania akumulatorów.

Czasy, w których jedyną dostępną formą zdrowotnego wyjazdu było sanatorium odeszły w zapomnienie. Obecnie oferta regeneracyjnych wyjazdów dla osób w każdym wieku jest tak duża, że przyszli kuracjusze zmagają się z dylematem, co będzie dla nich korzystniejsze – pobyt w SPA czy wyjazd do sanatorium? Wybór zależy przede wszystkim od stanu zdrowia i związanych z nim zaleceń lekarskich, a w dalszej kolejności od zasobności portfela.

Sanatorium – co warto wiedzieć?

Sanatorium to zakład lecznictwa uzdrowiskowego, który w swojej ofercie wykorzystuje walory rekreacyjne (ze szczególnym uwzględnieniem czynników naturalnych), mające dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Sanatoria zlokalizowane są najczęściej w miejscach o specyficznym klimacie, który sprzyja rekonwalescencji, rehabilitacji i pozytywnie wpływa na osoby cierpiące na różnego typu schorzenia.

Na własną rękę czy ze skierowaniem?

Decydując się na pobyt w sanatorium mamy do wyboru dwie opcje: sanatorium pełnopłatne, oraz skierowanie do sanatorium w ramach NFZ, ZUS i KRUS. Dużym atutem sanatorium pełnopłatnego jest dowolność w wyborze miejsca i terminu wyjazdu, oraz możliwość uniknięcia długiego oczekiwania na wyjazd refundowany. Tego typu turnusy cieszą się coraz większą popularnością -  to doskonały sposób na połączenie wyjazdu wypoczynkowego z korzystaniem z zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od terminów (poza sezonem można liczyć na dużo tańsze propozycje). Najczęściej w cenę wliczone jest pełne wyżywienie, oraz kilka zabiegów. W sezonie niskim (od listopada do marca) ceny za 7-dniowy pobyt zaczynają się od około 700 zł, a za 14-dniowy - 1300 zł. W sezonie wysokim (od czerwca do września) koszt wyjazdu oscyluje w przedziale 1000-2500 zł. Musimy liczyć się w tym, że pobyt w ekskluzywnej i renomowanej placówce będzie kosztował nas dużo więcej (od 2000 do nawet 6000 zł).

Nie do końca darmowe

Decydując się na leczenie sanatoryjne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia musimy pamiętać o wieloetapowym procesie kwalifikacji pacjentów. Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, czeka nas kilka miesięcy oczekiwania. Podczas pobytu w sanatorium kuracjusz nie ponosi kosztów zabiegów, jednak musi liczyć się z opłatami za zakwaterowanie i wyżywienie, których wysokość odgórnie określa Minister Zdrowia. Cena ustalana jest w zależności od terminu pobytu, oraz standardu ośrodka (koszt jednego dnia pobytu waha się w granicach od 10 do 36 zł).

Osoby skierowane do sanatorium przez ZUS i KRUS, w przeciwieństwie do pacjentów przyjmowanych w ramach NFZ, nie ponoszą żadnych kosztów rehabilitacji.

Medical SPA – rozwiązanie 2 in 1

Klasyczne SPA to miejsce, w którym odpoczynek i relaks pozwalają zapomnieć o troskach dnia codziennego. To zbawienna kuracja dla ciała i duszy, która regeneruje siły i uśmierza powszechnie występujące dolegliwości związane ze stresem, nadmiarem obowiązków i życiem w ciągłym biegu. Masaże upiększające i relaksacyjne, pielęgnacja twarzy i dekoltu, zabiegi wyszczuplające i bogaty pakiet usług z zakresu medycyny estetycznej to podstawowa oferta każdego SPA.

Obecnie wiele ośrodków w doskonały sposób łączy ze sobą zalety sanatorium i SPA, tworząc miejsca, które oprócz relaksu i wypoczynku oferowany jest pełen pakiet opieki zdrowotnej i rehabilitacyjnej. Mowa o medical SPA, w których można spędzić tak zwane wczasy zdrowotne. To propozycja, która cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród starszych osób – średnia wieku uczestników takich wyjazdów znacząco się obniża. Jest to bezwątpienia związane ze zdrowym trybem życia i świadomością w zakresie profilaktyki różnych schorzeń i wczesnego reagowania na pojawiające się dolegliwości.

Ekskluzywny relaks 

Wczasy zdrowotne trwają zazwyczaj około tygodnia. Wiele ośrodków ma w swojej ofercie również weekendowe pakiety SPA . To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższe turnusy. Podczas pobytu możliwe jest korzystanie z samodzielnie wybranego pakietu zabiegów, lub konsultacja ze specjalistą, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu skomponuje indywidualnie dobrany zestaw. Ośrodki oferują szeroki wachlarz zabiegów medycznych, upiększających, odnowy biologicznej, a także basen, siłownię, fitness i wiele innych aktywności. Koszty uzależnione są w dużej mierze od długości pobytu, pakietu zabiegów i standardu obiektu. Tygodniowe wczasy zdrowotne to wydatek rzędu 1500 - 5000 zł, a w najbardziej ekskluzywnych miejscach musimy liczyć się z jeszcze większymi kosztami.

Zabiegi dla ciała i duszy

Zarówno w sanatoriach, jak i SPA oferta zabiegów jest niezwykle bogata i różnorodna. Pamiętajmy, że rodzaj wykonywanych zabiegów powinniśmy dopasować do swoich potrzeb i preferencji.

  • Kąpiele solankowe – poprawiają krążenie krwi, działają rozluźniająco, poprawiają sprawność serca i wentylację płuc, wpływają na odporność, pobudzają przemianę materii.

  • Kąpiele borowinowe – wspomagają leczenie stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów. Dobroczynnie wpływają na skórę i regenerują włosy.

  • Krioterapia – polega na leczeniu zimnem poprzez miejscowe obniżenie temperatury tkanek. Stosowana w leczeniu chorób reumatycznych i narządów ruchu.

  • Laseroterapia – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

  • Magnetoterapia – pobudzanie komórek, przy pomocy urządzenia wytwarzającego pulsujące pole magnetyczne o niewielkiej częstotliwości.

  • Jonoforeza – zabieg polegający na wprowadzeniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry siłami pola elektrycznego. Stosowana w leczeniu nerwobóli, schorzeń kręgosłupa i zaburzeń krążenia.

  • Kinezyterapia – gimnastyka lecznicza.

Warto pamiętać, że medical SPA to ciekawa alternatywa dla sanatorium, jednak w przypadku wielu chorych może okazać się niewystarczająca. Leczenie konkretnych schorzeń wymaga czasu (nawet kilku tygodni), specjalistycznych zabiegów medycznych i właściwej opieki lekarskiej.

 Podane ceny są średnią krajową na 5/2018 i mogą ulec zmianie.

 

Dominika Zięba

Maj 24, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły