Urlop po sezonie

Warto odwiedzić

Październik 7, 2018
Urlop po sezonie

Za oknami jesień, a lato jak zawsze trwało zdecydowanie za krótko. Wrzesień i październik to idealne miesiące na spóźniony wypoczynek – wyjazdy w tym terminie mają bardzo wiele zalet, dlatego coraz więcej osób decyduje się na urlop po sezonie. Gdzie cieszyć się ciepłymi promieniami słońca jesienią?

Osoby na emeryturze mają zdecydowanie większą swobodę w wyborze dogodnego terminu wyjazdu. Nie ogranicza ich zbyt mała liczba dni urlopowych, a także nie muszą martwić się o zgodę pracodawcy. W firmach, w których pracuje dużo osób często trudno uzgodnić grafik urlopowy, ponieważ większość współpracowników wyraża chęć wypoczywania w miesiącach letnich. To powoduje, że lipiec i sierpień są najbardziej obleganymi miesiącami urlopowymi i w wielu przypadkach należy dostosować się do z góry ustalonego terminu.

 

Zalety urlopu po sezonie

Nie ulega wątpliwości, że urlop po sezonie ma mnóstwo zalet, nie tylko dla osób po sześćdziesiątym roku życia. Do najważniejszych z nich zaliczyć można atrakcyjne ceny wycieczek. Zmniejszające się zainteresowanie potencjalnych klientów skłania biura podróży do przygotowywania znacznie tańszych pakietów, które mają zachęcić amatorów jesiennych wyjazdów. To chyba najważniejszy argument dla wszystkich nieprzekonanych do wakacji we wrześniu czy październiku. Nie tylko biura podróży obniżają ceny – hotele, kwatery prywatne czy ośrodki wypoczynkowe można zarezerwować znacznie taniej niż w sezonie, linie lotnicze i przewoźnicy autokarowi oferują korzystniejsze bilety, a wszelkie restauracje, bary czy klubu wracają do swoich normalnych stawek. Nawet muzea i galerie dzielą swoje cenniki na sezon wysoki i niski – oznacza to, że zwiedzanie jesienią będzie przyjemniejsze dla naszego dla portfela. Warto podkreślić, że wrzesień i październik to dobry czas na skorzystanie z ofert last minute – wycieczki mogą kosztować nawet 50% taniej od ceny katalogowej, a dodatkowo są obarczone małym ryzykiem odwołania wyjazdu z powodu braku chętnych.

Starsze osoby podczas wyjazdów cenią sobie spokój i ciszę, dlatego urlop po sezonie jest dla nich doskonałym rozwiązaniem. Brak tłumów to ogromna zaleta jesiennego wypoczynku. Dzieci wracają do szkoły, dlatego niewiele rodzin decyduje się na taki wyjazd. Puste plaże i górskie szlaki kuszą amatorów jesiennych wyjazdów. Wszyscy, którzy w spokoju i ciszy chcieliby pozwiedzać ciekawe miejsca i zabytki powinni zdecydować się na urlop we wrześniu lub październiku – przepychanie się w zatłoczonych, dusznych miejscach to nie najlepszy sposób na odpoczynek, szczególnie dla osób starszych.

Urlop po sezonie daje wiele nowych możliwości pod względem kierunków podróżowania. Wycieczki, które w szczycie sezonu turystycznego nie byłyby osiągalne ze względu na zbyt wysokie ceny, jesienią i zimą stają się możliwe do zrealizowania. Chodzi tutaj głównie o  dalekie, egzotyczne destynacje oraz o ekskluzywne hotele, które również obniżają swoje ceny po sezonie.

W wielu miejscach lato trwa znacznie dłużej niż w Polsce, dlatego pogoda nie stanowi żadnego ograniczenia, nawet dla amatorów wysokich temperatur i kąpieli w ciepłym morzu. Z punktu widzenia seniorów wyjazdy jesienią są znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem, ponieważ upały są szczególnie niebezpieczne, a skutki zbyt długiego przebywania na słońcu bywają bardzo poważne. Udar cieplny wywołany przegrzaniem organizmu, odwodnieniem i utratą elektrolitów to częsty przypadek wśród osób po sześćdziesiątym roku życia. Odpoczynek w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza gwarantuje udany i zdrowy wypoczynek.

 

Gdzie wybrać się na wakacje po sezonie

Wypoczynek po sezonie może mieć bardzo wiele zalet, jednak wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb urlopowiczów, jak również od miejsca, do którego zdecydujemy się pojechać.

Grecja

Greckie wyspy to doskonały pomysł na późniejszy urlop. Wysokie temperatury utrzymują się tam do października, a łagodny klimat sprzyja odpoczynkowi. Dla osób, które cenią sobie różnorodność krajobrazu i lubią pozwiedzać doskonałym wyborem może okazać się Kreta – największa z greckich wysp. Piękne plaże w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach górskimi krajobrazami to fantastyczna mieszanka dla najbardziej wymagających turystów. Niesamowita laguna Balos, twierdza na wyspie Gramvousa, zabytki Heraklionu i Chanii, wąwóz Samaria czy różowe piaski Elafonisi to tylko niektóre obowiązkowe punkty na mapie Krety. Na Kretę warto wybrać się również wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, a wyspa staje się niesamowicie zielona.

Gruzja

Niepowtarzalny klimat Gruzji tworzą jej gościnni mieszkańcy, wspaniały klimat, piękne morze, a także wyśmienita kuchnia i niepowtarzalne wino. Klimat gruzińskiego wybrzeża to efekt działania Wielkiego Kaukazu, który skutecznie zatrzymuje chłód płynący z północy. Ciekawym pomysłem na spędzenie wrześniowego urlopu jest winobranie w Gruzji. To niepowtarzalna okazja do poznania miejscowego folkloru i przeżycia niezapomnianej przygody. Poza obszarami górskimi pogoda jest bardzo sprzyjająca, a ceny naprawdę korzystne.

Hiszpania

Hiszpańskie wybrzeże poza sezonem to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą uniknąć zatłoczonych plaż. W październiku średnia temperatura oscyluje w granicach 23 stopni Celsjusza, a ze względu na ciepłą wodę, kąpiele w morzu są wciąż możliwe. To także najlepszy czas na zwiedzanie. Jedno z najbardziej zatłoczonych w sezonie miast – Barcelona, jesienią staje się bardziej przyjazne dla odwiedzających. Długie spacery po najbardziej znanym deptaku Katalonii – La Rambli, podziwianie majestatycznej Sagrady  Familii czy  wizyta w Parku Güell to świetny pomysł dla spragnionych wypoczynku seniorów.

Maroko

Afrykańskie kraje w sezonie letnim bardzo często odstraszają seniorów wysokimi temperaturami, które dochodzą nawet do 45 stopni Celsjusza. Jednak w miesiącach wiosennych i jesiennych warto odwiedzić Maroko, które zachwyca słonecznymi plażami, niesamowitą architekturą i gorącymi piaskami Sahary. Ze względu na swoje położenie Maroko charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Na wybrzeżu panuje łagodna, sprzyjająca wypoczynkowi odmiana klimatu podzwrotnikowego. Głównym punktem zwiedzania jest oczywiście magiczny Marakesz, który zachwyca kolorami i różnorodnością.

Wakacje po sezonie to świetne rozwiązanie dla seniorów. Warto poszukać odpowiedniego kierunku podróży i cieszyć się pięknymi krajobrazami w ciszy, spokoju i harmonii.

 

Dominika Zięba

Październik 7, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły