5 sposobów na udany urlop po 60 - czyli kobieta po 60 wyrusza w świat.

Warto odwiedzić

Sierpień 8, 2018
5 sposobów na udany urlop po 60 - czyli kobieta po 60 wyrusza w świat.

Planując urlop, zastanawiamy się, czy spędzić go za granicą, czy w kraju, czy poddać się błogiemu lenistwu, czy może odpoczywać aktywnie, a może wykorzystać ciągiem cały wypoczynek albo rozłożyć go w czasie. Na dwa dni przed zaplanowanym urlopem zamknij sprawy rodzinne i zawodowe. Istotne jest, żeby odpoczywać właściwie, czego nie potrafi aż 70% Polaków. Świat stoi otworem. Jeżeli tylko masz chęci, trochę odwagi i pomysł możesz tanio zobaczyć piękne miejsca, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jak zaplanować udany urlop?

Zarówno, podróż, pobyt, jak i miejsce wypoczynku mogą stanowić zagrożenie, szczególnie jeżeli chcesz spędzić urlop w regionie odrębnym kulturowo. Jeżeli dokładnie zaplanujesz wypoczynek, unikniesz niespodzianek.
Gdy celem twojej podróży jest za granica, dobrze byłoby, gdybyś zapoznała się z kulturą i zwyczajami, jakie panują w danym kraju.
Naucz się paru podstawowych zwrotów. Zainstaluj w telefonie słownik i elektronicznego tłumacza.
Mając ograniczony budżet, warto pomyśleć nad samodzielnym przygotowywaniem posiłków. Jeżeli natomiast nastawiasz się na stuprocentowy relaks, to wybierz sprawdzone biuro podróży, które zagwarantuje ci wyżywienie, noclegi i atrakcje. Koniecznie wykup polisę ubezpieczeniową i dokładnie się z nią zapoznaj (sprawdź, czy pokrywa koszty hospitalizacji). Polecana jest karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego).
Jeżeli podróżujesz samochodem poza UE, nie zapomnij o Zielonej Karcie.

Ważne dokumenty zaświadczające o twojej tożsamości zawsze miej przy sobie.

Zeskanuj je wraz ze zdjęciem z dowodu lub paszportu i zostaw wszystko w skrzynce e-mailowej. Zapisz na kartce papieru niezbędne numery telefonów, numery dokumentów i kart płatniczych. Zapoznaj się z adresem konsulatu lub ambasadą, a numer kontaktowy zapisz w telefonie.
Dokumenty, karty płatnicze, pieniądze i bilety umieść w różnych miejscach.

Gdzie szukać taniego urlop - tanie wakacje - last minute, first minute.

Jeżeli jesteś kobietą po 60 i jesteś na emeryturze oraz swobodnie zarządzasz swoim czasem, to idealną, tanią propozycją dla ciebie jest oferta last minute. Żeby skorzystać nawet z 70% zniżek, musisz liczyć się z tym, że oferta taniego urlopu może pojawić się na kilka dni przed wyjazdem i do konkretnego miejsca. Jeżeli z jakichś względów powinnaś mieć wszystko pod kontrolą, dokładnie zaplanowane z wyprzedzeniem, jak również z określeniem ram czasowych, to skorzystaj z opcji first minute. Bonifikaty oferują zarówno biura podróży, jak i domy wczasowe, pensjonaty czy hotele. Zakupione z wyprzedzeniem bilety lotnicze i to do odległych zakątków świata objęte są dużymi obniżkami.

Tanie wakacje za granicą – gdzie jechać?
Tani urlop możesz spędzić w znanych, ale jakże obleganych kurortach np. Grecji, Egipcie czy Turcji. Na naszym kontynencie gościnnością mieszkańców i pięknem krajobrazów zachwyci cię Półwysep Bałkański (Macedonia, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Czarnogóra, a także Rumunia i Bułgaria). Jak wynika z badań Eurostatu państwa te należą do najtańszych w Europie. Okazyjnie możesz również wyjechać w bardziej egzotyczne miejsca, rozciągające się między Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, np. na Kaukaz do Gruzji. Modnym ostatnio kierunkiem na tanie podróżowanie są państwa znajdujące się na wschodzie naszego kraju: Łotwa, Estonia czy Litwa.

A może wycieczki objazdowe?
 Jeżeli chcesz zwiedzić, zobaczyć w krótkim czasie jak najwięcej to skorzystaj z wycieczek objazdowych. Wiele biur podróży za niewielkie pieniądze, porównując z samodzielnym zorganizowaniem takiej wyprawy, oferuje zwiedzanie egzotycznych państw, np. Japonie, Nową Zelandię czy Australię.

Tani urlop z rodziną 
Ciekawą formą wypoczynku szczególnie dla tych pań, których dzieci już dawno wyfrunęły z domu i się usamodzielniły, i może wyjechały za granicę, jest spędzenie z naszymi pociechami i wnukami wolnego czasu. Tęsknimy za ich obecnością a wspólne wakacje to gwarancja na ciekawe przeżycia i udany urlop. Towarzystwo dorosłych dzieci, szczególnie, kiedy mieszkają z dala od nas, przypomni nam czasy, kiedy jeździliśmy razem na wakacje i kiedy byłyśmy młode. Wspólny urlop, zwiedzanie, biesiadowanie, pozwala na podtrzymywanie więzi i tradycji rodzinnych.

Agroturystyka - tani urlop w Polsce
Świetną propozycją udanego urlopu dla seniorów, również dojrzałych kobiet, jest agroturystyka. Wieś to znakomite miejsce ze względu na olbrzymie wartości kształcące i poznawcze. Żadne zdjęcia nawet te najpiękniejsze nie są w stanie oddać piękna przyrody – gór, słońca, czy tafli jeziora. Do tego cisza i spokój. Właściciele agroturystycznych gospodarstw proponują najróżniejsze zajęcia np. z garncarstwa, haftowania czy jazdę konną. Nierzadko są to gospodarstwa ekologiczne, promujące i proponujące zdrową żywność, własne plony z przydomowego warzywniaka czy sadu.

Przyjemne z pożytecznym - leczniczy urlop
Kobiety po 60 często narzekają na złe samopoczucie, mają gorsze dni i ciągle coś im dolega. Jeżeli jesteś w gronie tych pań, to wybór miejsca urlopu powinnaś starannie przemyśleć. Nie zapominaj, że aby odczuć korzystny wpływ dla zdrowia, potrzebujesz minimum trzy tygodnie wypoczynku. Potrzebujesz czasu, żeby organizm przywykł do nowych warunków i w pełni je wykorzystał. Jedną z najstarszych dziedzin medycyny jest Balneologia, czyli leczenie klimatem.

Wypoczywając, możemy się leczyć - góry sposobem na tanie wakacje
Wyjedź w góry, jeżeli masz problemy ze skórą. Klimat górski podnosi również odporność. Zalecany jest osobom chorującym na gruźlice, niedokrwistość i astmę. Niewskazany jest, jeśli doskwiera ci nadciśnienie tętnicze, chorujesz na cukrzycę, jesteś meteopatą, lub masz problemy krążeniowe. Nie zaszywaj się w kotlinach górskich, które są pełne spalin. Wybieraj tereny wyżej położone.

Zbawienne lasy|
 Jeżeli masz skołowane nerwy, wysokie ciśnienie, problemy z krążeniem i układem oddechowym, lub jesteś rekonwalescentką, albo cierpisz na migreny, wybierz urlop na terenach zalesionych drzewami iglastymi, których olejki eteryczne działają relaksująco.

Urlop nad morzem dla kobiet z chorą tarczycą
Wybierz morze, jeżeli cierpisz na choroby układu oddechowego (gardło, oskrzela), masz problemy z tarczycą, lub doskwiera Ci alergia. Pamiętaj jednak, że surowy klimat nadmorski może Cię osłabić w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach.

Zahartuj ciało nad jeziorami
Łagodniejszym od morskiego jest klimat występujący na obszarach zalesionych jezior. Na tych terenach łatwiej wrócić do zdrowia po chorobie, hartować ciało w znacznie cieplejszej wodzie niż morska. Jest to również doskonałe miejsce, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie wybieraj tam urlopu, jeżeli cierpisz na bóle kręgosłupa, stawów czy mięśni. Alergicy, osoby cierpiące na zapalenie dróg moczowych i korzonek również powinny unikać mazurskiego klimatu. Natomiast jeżeli jeziora są bogate w borowinę, to możesz tam wypoczywać i leczyć choroby układu krążenia i ruchu.

Zofia Klasik

Sierpień 8, 2018

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły