Asertywna kobieta po 60. Jak ćwiczyć umiejętność mówienia nie

Styl życia

Lipiec 24, 2023
Asertywna kobieta po 60. Jak ćwiczyć umiejętność mówienia nie

Dlaczego asertywność jest ważna dla kobiet po 60.?

Istnieje wiele powodów, dla których asertywność jest ważna dla kobiet po 60. Po pierwsze, asertywność może pomóc kobietom w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Po drugie, asertywność może pomóc kobietom w wyrażaniu swoich potrzeb i oczekiwań, co może prowadzić do lepszych relacji z innymi osobami. Po trzecie, asertywność może pomóc kobietom w ochronie swoich granic, co może pomóc im uniknąć wykorzystywania i manipulacji. Ponadto asertywność:

  • buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości,
  • zapewnia lepsze relacje z innymi ludźmi,
  • chroni granice,
  • zwiększa pewność siebie w podejmowaniu decyzji,
  • daje niezależność,
  • pozwala uniknąć manipulowania i wykorzystywania.

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i szkolenia z asertywności: https://szkolameskiegostylu.pl/oferta/szkolenia/szkolenie-z-asertywnosci/.

Jak mądrze powiedzieć "nie"?

Jednym z najtrudniejszych aspektów asertywności jest umiejętność mówienia "nie". Jednak umiejętność mówienia "nie" jest bardzo ważna, ponieważ pozwala nam chronić nasze granice i wyrażać swoje potrzeby. Oto kilka wskazówek, jak mądrze powiedzieć "nie":

  • Bądź konkretna. Powiedz dokładnie, czego nie chcesz zrobić.
  • Bądź uprzejma. Nie musisz być agresywna, aby powiedzieć "nie".
  • Bądź stanowczy. Nie bój się powiedzieć "nie", nawet jeśli druga osoba nie jest zadowolona.
  • Bądź gotowa do konsekwencji. Jeśli powiesz "nie", bądź gotowa do tego, że druga osoba może się obrazić lub zdenerwować.

Przykłady, w których kobieta po 60. powinna być asertywna

Istnieje wiele sytuacji, w których kobieta po 60. może być asertywna. Oto kilka przykładów:

Negocjacje w pracy

Kobieta po 60 roku życia powinna być asertywna w negocjowaniu swoich warunków pracy, takich jak godziny pracy, wynagrodzenie i dodatkowe benefity, które uważa za odpowiednie i zasługujące na uwagę. Tym bardziej jeżeli ma duże doświadczenie i lata praktyki. Kobieta ma być świadoma swojej wartości i potencjału, aby w pełni wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie w miejscu pracy. Asertywność pozwala na skuteczne wyrażanie siebie, budowanie zdrowych relacji i osiąganie satysfakcji zawodowej.

Ustalenie granic w relacjach rodzinnych

Starsza kobieta powinna być asertywna w określaniu granic w relacjach z rodziną, aby uniknąć nadmiernego angażowania się czy wykorzystywania. Kobiety w tym wieku są zazwyczaj babciami i często przyjmują rolę opiekunki. Jeżeli kobieta nie czuje się na siłach, aby zająć się wnukami, powinna umieć to jasno zakomunikować swoim dzieciom.

Odmowa nieodpowiedzialnych propozycji finansowych

Kobieta po 60. roku życia powinna być asertywna w odmowie nieodpowiedzialnych propozycji finansowych, które mogą wpływać na jej bezpieczeństwo finansowe. To bardzo ważne, ponieważ istnieje wiele oszustów, którzy manipulują starszymi osobami, aby wyłudzić od nich pieniądze. Starsze osoby chętniej podpisują również umowy np. z operatorem sieci komórkowej, ponieważ nie wczytują się w umowy.

Redakcja

Lipiec 24, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły