Suplementy diety dla osób starszych

Zdrowie i uroda

Maj 22, 2023
Suplementy diety dla osób starszych
 1. Co to jest suplement diety?
 2. Czy powinnaś stosować suplement diety?
 3. Suplementy diety dla osób starszych.
 4. Zalecenia witaminowo-mineralne dla osób po 50 roku życia.
 5. Co to są przeciwutleniacze?
 6. Suplementy ziołowe i osoby starsze.
 7. Czy suplementy diety są bezpieczne?

Co to jest suplement diety?

Suplementy dla seniora to substancje, których możesz użyć, aby dodać składniki odżywcze do swojej diety lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza lub zapalenie stawów. Suplementy diety występują w postaci tabletek, kapsułek, proszków, kapsułek żelowych i tabletek, ekstraktów lub płynów. Mogą zawierać witaminy, minerały, błonnik, aminokwasy, zioła lub inne rośliny lub enzymy. Czasami składniki suplementów diety są dodawane do żywności i napojów. Do zakupu suplementów diety nie jest potrzebna recepta lekarska.

Czy powinnaś stosować suplement diety?

Spożywanie różnorodnych zdrowych pokarmów to najlepszy sposób na uzyskanie potrzebnych składników odżywczych. Jednak niektóre osoby mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości witamin i minerałów z codziennej diety. W takim przypadku ich lekarze mogą zalecić suplement diety w celu dostarczenia brakujących składników odżywczych.

Jeśli myślisz o stosowaniu suplementów dla seniora:

Bądź dociekliwa
Dowiedz się jak najwięcej o każdym suplemencie diety, który planujesz zażyć. Porozmawiaj z lekarzem, farmaceutą lub doświadczonym dietetykiem. 
Preparat, który pomógł Twojej koleżance, nie koniecznie pomoże Tobie.
Jeśli czytasz posty na na Facebooku lub sprawdzasz strony internetowe, pamiętaj o źródle informacji.

Naturalnie nie oznacza automatycznie najlepsze
Tylko dlatego, że coś jest „naturalne”, nie oznacza, że ​​jest bezpieczne lub dobre dla Ciebie. 
Coś co jest opisane jako naturalne, również może mieć skutki uboczne oraz może to osłabić lub wzmocnić lek przepisany przez lekarza. Może to być również szkodliwe dla Ciebie, jeśli masz pewne schorzenia.

Porozmawiaj z lekarzem
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu przyjmowania suplementu diety w celu leczenia jakiegokolwiek schorzenia, skonsultuj się z lekarzem. Nie należy przyjmować suplementu w celu zdiagnozowania lub leczenia jakiegokolwiek stanu zdrowia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dowiedz się, jak leki mogą wchodzić w interakcje z suplementami diety. 

Kupuj mądrze
Wybieraj marki polecane przez lekarza, dietetyka lub farmaceutę. Nie kupuj suplementów diety ze składnikami, których nie potrzebujesz. Nie zakładaj, że więcej znaczy lepiej — w rzeczywistości przyjmowanie zbyt wielu suplementów lub tych o bardzo wysokim stężeniu składnika odżywczego może być szkodliwe. Można zmarnować pieniądze na niepotrzebne suplementy.

Bądź świadomą konsumentkom
Niektóre reklamy suplementów diety w czasopismach, Internecie lub telewizji obiecują, że niektóre z tych produktów poprawią Twoje samopoczucie, uchronią Cię przed chorobami, a nawet pomogą Ci żyć dłużej. 

Suplementy dla seniora
Osoby w wieku powyżej 50 lat mogą potrzebować więcej niektórych witamin i minerałów niż młodsi dorośli. Twój lekarz lub dietetyk podpowie Ci, czy powinnaś zmienić dietę lub przyjmować suplementy witaminowe czy mineralne:

 • Wapń: Wapń współpracuje z witaminą D, aby utrzymać mocne kości w każdym wieku. Utrata masy kostnej może prowadzić do złamań zarówno u starszych kobiet, jak i u mężczyzn. Wapń znajduje się w mleku i produktach mlecznych (najlepiej beztłuszczowych lub niskotłuszczowych), rybach w puszkach z miękkimi kośćmi, ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż, oraz produktach spożywczych z dodatkiem wapnia, takich jak płatki śniadaniowe.
 • Witamina D: Większość ludzi w Stanach Zjednoczonych spożywa mniej niż zalecane ilości witaminy D. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o dodaniu do diety mleka i produktów mlecznych wzbogaconych w witaminę D, płatków zbożowych wzbogaconych w witaminę D oraz tłustych ryb lub stosowania witaminy D. Dodatek D.
 • Witamina B6: Ta witamina jest potrzebna do tworzenia czerwonych krwinek. Występuje w ziemniakach, bananach, piersiach z kurczaka i wzbogaconych zbożach.
 • Witamina B12: pomaga utrzymać zdrowe krwinki czerwone i nerwy. Podczas gdy starsi dorośli potrzebują tyle samo witaminy B12, co inni dorośli, niektórzy mają problemy z wchłanianiem witaminy naturalnie występującej w pożywieniu. Jeśli masz ten problem, lekarz może zalecić spożywanie pokarmów takich jak wzbogacone płatki zbożowe z dodatkiem tej witaminy lub przyjmowanie suplementu witaminy B12. Wegetarianie i weganie są bardziej narażeni na niedobór witaminy B12, ponieważ naturalne źródła witaminy B12 w pożywieniu są ograniczone do pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy suplementacja witaminy B12 jest dla Ciebie odpowiednia.

Zalecenia witaminowo-mineralne dla osób po 50 roku życia
Witamina B12: 2,4 mcg (mikrogramy) dziennie. Jeśli bierzesz lekarstwo na refluks żołądkowy, możesz potrzebować innego specyfiku - zapytaj lekarza!
Wapń: kobiety w wieku powyżej 50 lat potrzebują 1200 mg (miligramów) dziennie. Mężczyźni potrzebują 1000 mg w wieku od 51 do 70 lat i 1200 mg po 70 roku życia, ale nie więcej niż 2000 mg dziennie.
Witamina D: 600 IU (jednostek międzynarodowych) dla osób w wieku od 51 do 70 lat i 800 IU dla osób powyżej 70 roku życia, ale nie więcej niż 4000 IU dziennie.

Co to są przeciwutleniacze?
Możesz usłyszeć o przeciwutleniaczach w wiadomościach. Są to naturalne substancje w żywności, które mogą pomóc chronić Cię przed niektórymi chorobami. Oto kilka typowych przeciwutleniaczy, które powinnaś uwzględnić w swojej diecie:

Beta-karoten: Występuje w owocach i warzywach, które są ciemnozielone lub ciemnopomarańczowe
Selen: Występuje w owocach morza, wątrobie, mięsie i ziarnach
Witamina C: Występuje w owocach cytrusowych, papryce, pomidorach i jagodach
Witamina E: Występuje w kiełkach pszenicy, orzechach i nasionach sezamu; oraz oleje rzepakowy, oliwkowy i arachidowy.

Obecnie wyniki badań sugerują, że duże dawki suplementów z antyoksydantami nie zapobiegną chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca czy cukrzyca. W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że przyjmowanie dużych dawek niektórych przeciwutleniaczy może być szkodliwe. Ponownie, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementu diety.

Suplementy ziołowe i osoby starsze.
Suplementy ziołowe to suplementy diety, które pochodzą z roślin. Tego typu suplementy są przyjmowane doustnie, niezależnie od tego, czy są to kapsułki, tabletki, proszek czy płyn.

Kilka, o których być może słyszałeś, to miłorząb dwuklapowy, żeń-szeń, echinacea. Naukowcy zastanawiają się nad stosowaniem ziołowych suplementów w celu zapobiegania niektórym problemom zdrowotnym lub ich leczenia, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy są one zarówno bezpieczne, jak i przydatne. Wcześniejsze badania niektórych suplementów ziołowych nie wykazały żadnych korzyści.

Ważne jest, aby wiedzieć, że tylko dlatego, że suplement jest naturalny lub pochodzi z roślin, niekoniecznie oznacza to, że jest bezpieczny.

Niezależnie od tego, czy przyjmujesz suplementy diety, czy nie, nadal ważne jest, aby przestrzegać zdrowego stylu życia. Spróbuj trzymać się zdrowej diety, być aktywnym fizycznie, utrzymywać aktywny umysł, nie palić i regularnie odwiedzać lekarza.

Redakcja

Maj 22, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły