Jakie badania dla kobiet po 60. roku życia?

Zdrowie i uroda

Kwiecień 19, 2023
Jakie badania dla kobiet po 60. roku życia?

Profilaktyka zdrowotna odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ często pozwala zdiagnozować wiele chorób, zanim zdążą one się rozwinąć. Jakie badania dla kobiet warto przeprowadzić po 60. roku życia? Sprawdź, które z nich należy wykonać obowiązkowo.

Morfologia dla kobiet po 60. roku życia

Kobiety po 60. roku życia powinny regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym, które umożliwiają wykrycie wielu chorób na wczesnym etapie rozwoju i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Podstawowe badania dla kobiet wymienia Medigo, a jednym z nich jest właśnie morfologia pozwalająca wykryć wiele nieprawidłowości w ludzkim organizmie. Badanie to określa liczbę erytrocytów, leukocytów i trombocytów we krwi, a także wyznacza poziom hemoglobiny i hematokrytu. Odchylenia od prawidłowych wartości mogą być oznaką poważnych chorób i stanowią podstawę do dalszej diagnostyki.

Niski poziom czerwonych krwinek, hematokrytu i hemoglobiny wskazuje na anemię, na którą często cierpią seniorzy. W takim przypadku zachodzi konieczność suplementacji żelaza. Podwyższona liczba leukocytów świadczy o tym, że organizm walczy z infekcją, natomiast obniżony poziom wszystkich krwinek może być oznaką rozwoju nowotworu szpiku kostnego.

Kolonoskopia jako jedno z badań po 60. roku życia

Kolejnym z badań dla kobiet po 60. roku życia jest kolonoskopia, którą wykonuje się pod kątem profilaktyki raka jelit. Z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo powstawania guzów w końcowym odcinku układu trawiennego, jednak wczesne wykrycie nowotworu daje dużą szansę na powrót do zdrowia. Podczas przeprowadzania kolonoskopii lekarze mogą ocenić stan okrężnicy i odbytnicy pod kątem obecności polipów lub narośli, by później pobrać wycinek do badań.

Densytometria kości dla starszych kobiet

Jeśli zastanawiasz się, jakim badaniom dla kobiet warto się poddać po 60. roku życia, to dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie gęstości kości. Utrata masy kostnej, określana jako osteoporoza, wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem złamań. Statystycznie choroba ta częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, dlatego densytometria powinna być jednym z obowiązkowych badań profilaktycznych po 65. roku życia. Jest ona bezbolesna i nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania. Densytometria to skan kości, na którym można zaobserwować stopień ubytków. Należy też pamiętać, że z wiekiem spada przyswajalność witaminy D odpowiadającej w organizmie za wchłanianie wapnia, dlatego osoby starsze powinny ją suplementować, aby nie dopuścić do rozwoju osteoporozy.

Mammografia piersi dla kobiet po 60. roku życia

Mammografia stanowi jedno z badań profilaktycznych dla kobiet po ukończeniu 60. roku życia. Pozwala ona wykryć różnego rodzaju zmiany w strukturze gruczołu piersiowego — takie jak zwapnienia, guzki i zgrubienia. Regularne poddawanie się temu badaniu dla kobiet obniża liczbę zgonów spowodowanych rakiem piersi. Wczesne wykrycie zmiany umożliwia zastosowanie leczenia i zwiększa prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Kobiety po 60. roku życia powinny wykonywać mammografię mniej więcej co 2 lata.

Istnieje szereg badań dla pań, które warto przeprowadzić po ukończeniu 60. roku życia. Stanowią one szansę na zdiagnozowanie choroby we wczesnym jej stadium i szybkie wprowadzenie odpowiedniej terapii. Jakie jeszcze badania dla kobiet należy wykonać po 60. roku życia? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Redakcja

Kwiecień 19, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły