Mechanizm działania depilacji laserowej i jej efekty

Zdrowie i uroda

Kwiecień 5, 2023
Mechanizm działania depilacji laserowej i jej efekty

Zasada działania lasera

Depilacja laserowa pozwala na optymalne dobranie długości fali emitowanej wiązki. W ten sposób jest ona pochłaniana bezpośrednio przez włosy, a nie przez skórę. Światło lasera ulega absorpcji przez naturalny barwnik, czyli melaninę. W efekcie mieszek włosowy jest poddawany destrukcji termicznej, co trwale niszczy macierz włosa. Depilacja laserowa jest bezpieczna i odpowiednia dla praktycznie każdego rodzaju owłosienia, a także wszystkich kolorytów skóry. Najbardziej zaawansowane systemy tego typu posiadają specjalne czytniki poziomu melaniny, które pozwalają na zmierzenie ilości barwnika we włosie oraz bardzo precyzyjne dopasowanie parametrów urządzenia. W ten sposób zabieg nie jest zbyt słaby, a jednocześnie wystarczająco mocny. Indywidualnie dobór energii pozwala na optymalne dostosowanie parametrów, niwelując przy tym ryzyko podrażnień skóry.

Światło emitowane przez laser

Jednym z najbardziej nowoczesnych systemów do depilacji laserowej jest urządzenie Vectus, które emituje fale o długości sięgającej 810 nm. Laser ten posiada zintegrowaną nakładkę chłodzącą, dzięki czemu dyskomfort odczuwany przez pacjenta może być zredukowany do minimum. System ten koi i zabezpiecza obszar skóry poddawany usuwaniu owłosienia, dzięki czemu pozwala na zastosowanie wyższych parametrów i zwiększenie skuteczności niszczenia cebulek włosa bez ryzyka bólu czy podrażnień. Depilacja laserowa urządzeniem Vectus to jeden z zabiegów dostępnych w ofercie kliniki medycyny estetycznej Anlaya w Józefowie. Z jej usług skorzystać mogą pacjenci z wielu okolicznych miast, takich jak m.in. Warszawa.

Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej

Aby usuwanie owłosienia laserem przebiegało sprawnie i bezpiecznie, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przed zabiegiem nie można przede wszystkim opalać skóry na słońcu, korzystać z solarium czy stosować samoopalaczy. Obszar poddawany depilacji laserowej trzeba też dokładnie ogolić, najlepiej w dniu wykonania procedury. Należy przy tym zachować ostrożność, aby nie podrażnić skóry. Najlepiej skorzystać z delikatnej maszynki do golenia. Włoski pozostawione nad powierzchnią skóry mogą nadmiernie ją oparzyć podczas bezpośredniej pracy lasera. Nie powinno się ich wyrywać przed zabiegiem, korzystając np. z wosku czy pęsety. Specjaliści zalecają też odstawienie leków, kremów i ziół o działaniu światłouczulającym. Pomiędzy kolejnymi zabiegami należy ponadto zachować odpowiedni odstęp, co wynika bezpośrednio z cyklu wzrostu włosów. Z reguły wynosi on około 4 tygodni, jednak może być dłuższy w przypadku usuwania owłosienia z nóg oraz krótszy przy depilacji laserowej pach, bikini lub wąsika.

Efektywność zabiegu depilacji laserowej

Pierwsze rezultaty depilacji laserowej można zaobserwować już po pierwszym zabiegu, a stopniowo odrastające włoski stają się jeszcze słabsze. Po pewnym czasie jest ich coraz mniej, aż do całkowitego wypadnięcia. Pełna seria pozwala na trwałe usunięcie nawet 97 proc. owłosienia z obszaru poddanego procedurze laserowej. Częstotliwość wykonywania kolejnych zabiegów zależy od czynników indywidualnych. Z reguły cały proces trzeba przeprowadzić w ramach kilku wizyt, ponieważ włosy rosną na ciele nierównomiernie. Jeden zabieg pozwala tym samym na usunięcie tylko pewnej części owłosienia, które znajduje się w fazie wzrostu. Liczba rekomendowanych sesji to 4, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie 6-8 procedur. Zabiegi powinny być realizowane w odstępach średnio 3-12 tygodni. Po depilacji skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ze względu na zaczerwienienie, podrażnienie i zwiększoną wrażliwość. Objawy te zwykle utrzymują się 2-3 dni, podczas których należy stosować delikatne kosmetyki, unikać gorąca oraz zrezygnować z sauny czy solarium.

Redakcja

Kwiecień 5, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły