JAK WYTRZYMAŁAM ROK BEZ WINA

Zdrowie i uroda

Styczeń 5, 2023
JAK WYTRZYMAŁAM ROK BEZ WINA

„Babciu, dlaczego masz takie czerwone oczy?” – zapytał mój sześcioletni wnuk przy śniadaniu.

Zatrzymałam się z ustami pełnymi sernika, mamrocząc coś o złym śnie. To był tylko jeden z powodów, dla których moje oczy wyglądały jak burak. Poprzedniej nocy wypiłam trzy duże kieliszki Cabernet Sauvignon, ciesząc się towarzystwem dzieci i wnuków.

Ale następnego ranka moje przekrwione oczy i zmęczona, opuchnięta twarz odbiły się od lusterka wraz z lekko zamazanym mózgiem. Czułam się paskudnie.

Picie jest znormalizowane w naszej kulturze

Jak byłam młoda, piłam wino, aby dopasować się do tłumu, świętować zwycięstwa i zrelaksować się pod koniec wyczerpującego tygodnia. Myślałam, że rozmowy na przyjęciach przebiegają łatwiej z kieliszkiem wina w dłoni. Odświętne toasty wznoszono z okazji urodzin przyjaciół, ślubów, rocznic, świąt i awansów zawodowych.

Pandemia wprowadziła mój nawyk dwóch lampek wina dziennie.

Zanim Covid zrujnował nasze życie na początku 2020 roku, wypijałam jeden kieliszek wina do kolacji w piątkowe i sobotnie wieczory. W okresie wirtualnej blokady ten scenariusz powtarzał się każdego wieczoru. Ponieważ pandemia trwała drugi rok, moja czujność słabła z dnia na dzień, nalewając kolejną szklankę podczas przygotowywania wieczornego posiłku.

Z badań wynika, że ​nie byłam sama, ponieważ podczas epidemii więcej alkoholu spożywały właśnie kobiety. Rzeczywiście, od początku pandemii wśród kobiet nastąpił znaczący wzrost liczby dni intensywnego picia.

Zagrożenia zdrowotne związane z piciem dla kobiet po pięćdziesiątce

Według National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu w USA) kobiety po 50 są szczególnie wrażliwe na negatywne skutki alkoholu.

Wraz z wiekiem alkohol jest przetwarzany inaczej i może prowadzić do większego zagrożenia dla zdrowia.

Picie alkoholu przez osoby starsze może zwiększać ryzyko:

 • niektórych nowotworów,
 • uszkodzenia wątroby,
 • cukrzycy,
 • niewydolności serca,
 • wysokiego ciśnienia krwi,
 • uszkodzenia mózgu,
 • chorób układu odpornościowego,
 •  udaru.

Nadmiar alkoholu jest również powiązany z demencją i chorobą Alzheimera oraz ryzykiem zachorowania na raka piersi u kobiet.

Nie ma bezpiecznego poziomu picia alkoholu.

Zagrożenie „Holiday heart syndrome” (wpływ alkoholu na rytm serca) rośnie wraz z wiekiem. To inna nazwa migotania przedsionków wywołanego alkoholem lub migotania przedsionków, które osiąga szczyt w tygodniu między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Rzeczywiście, ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature” wykazało, że już jeden drink dziennie kurczy mózgi większości zdrowych osób dorosłych w średnim i starszym wieku.

Jeden dzień, jeden tydzień, jeden miesiąc, sześć miesięcy… a teraz jeden rok. To prawda. Od 12 miesięcy nie wypiłam ani jednego łyka alkoholu.

Podzieliłam się moim zamiarem odejścia od wina z kilkoma wspierającymi przyjaciółmi, którzy sprawdzali moje postępy. Mój mąż też mi kibicował!

Dobrym napojem zastępczym stało się picie kombuczy z odrobiną wody gazowanej w ładnym kieliszku do wina. Przyjaciółka zapoznała mnie z piwem bezalkoholowym kilka miesięcy temu. To świetny napój 0%, gdy jestem poza domem ze znajomymi.

Planowałam rozpocząć moją nową podróż dzień po dniu, dochodząc do szóstego miesiąca. Potem dążyłam do mojego rocznego celu, jakim było całkowite wyeliminowanie wina. Nie było cofania się, chociaż musiałam zachować spokój, gdy nadeszła wiadomość o nagłej śmierci przyjaciela.

14 grudnia 2022 roku osiągnęłam ten kamień milowy. Jestem pewna, że pozostanę na tej ścieżce na zawsze ze względu na tak wiele osobistych korzyści, w tym:

 • żadnych porannych przekrwionych oczu,
 • lepszy sen,
 • doskonałe samopoczucie,
 • poczucie siły; jestem pewna siebie,
 • zwiększona kreatywność; bez mgły mózgowej,
 • utrata kilku kilogramów,
 • dłuższe życie z bliskimi ze względu na zmniejszone ryzyko zachorowania na raka, choroby serca, udar, problemy z wątrobą, wypadki, chorobę Alzheimera i powiązane problemy skracające życie.

A jak to wygląda u Was?

Jakie nawyki przyjęłyście, aby pomóc wam prowadzić zdrowszy tryb życia?

Jak wpłynęły na Twoje życie i zdrowie?

Czy znalazłaś wsparcie w rodzinie i przyjaciołach?

Redakcja

Styczeń 5, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły