Co to jest POChP? Wszystko, co trzeba wiedzieć o tej chorobie

Zdrowie i uroda

Kwiecień 2, 2024
Co to jest POChP? Wszystko, co trzeba wiedzieć o tej chorobie

POChP – czym jest?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą wywołaną stanem zapalnym dróg oddechowych, co jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dym tytoniowy, ale też pyły i gazy czy zanieczyszczone powietrze.

Choroba prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. W przebiegu POChP obserwuje się występowanie objawów o różnym nasileniu, takich jak duszność, wolna regeneracja po wysiłku, męczliwość czy przewlekły kaszel.

To jest ważne:

Nieleczona POChP często skutkuje inwalidztwem i życiową niesamodzielnością, stopniowo prowadząc do uzależnienia się od pomocy innych.

POChP to globalny problem zdrowotny

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nie tylko jedną z najpoważniejszych, ale też najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego na świecie. Biorąc pod uwagę częstotliwość jej występowania w społeczeństwie i fakt, że chorują przedstawiciele obu płci i wszystkich ras, można ją uznać za chorobę cywilizacyjną.

Przytoczmy również prognozę Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którą do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.

POChP ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu

Choć POChP jest chorobą diagnozowaną w układzie oddechowym, to współczesna medycyna klasyfikuje ją jako chorobę ogólnoustrojową. Wynika to z faktu, iż choroba ma bezpośredni,  negatywny wpływ na kluczowe funkcje ludzkiego organizmu, w tym na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Choroba może również współwystępować z szeregiem innych schorzeń, takich jak: osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Więcej o tym, co to jest POChP, możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Co wywołuje POChP?

Podstawowym czynnikiem ryzyka choroby jest używanie wyrobów tytoniowych. To m.in. osoby palące papierosy stanowią największą grupę pacjentów, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Dotyczy to również osób palących biernie oraz tych, którym udało się rozstać z nałogiem.

Coraz ważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko POChP jest zanieczyszczenie powietrza. Toksyny wchodzące w skład smogu, a pochodzące głównie z tzw. niskiej emisji (czyli indywidualnych źródeł ogrzewania) mogą powodować szereg poważnych chorób układu oddechowego, włącznie z nowotworami.

Czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mogą występować również w środowisku zawodowym, czyli na niektórych stanowiskach pracy. Szczególnie dotyczy to przedstawicieli takich zawodów jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn budowlanych, pracownik fizyczny, drogowiec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka i kosmetyczka.

Objawy POChP

Wiedząc, co to jest POChP i znajdując się w jednej z opisanych grup ryzyka, warto uważnie obserwować reakcje swojego organizmu pod kątem ewentualnego występowania objawów choroby. Pamiętajmy przy tym, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe i nieswoiste objawy.

Do tych najczęściej występujących objawów POChP zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego, może się pojawiać rano i wieczorem, jak i utrzymywać w ciągu dnia.
  • Duszność, która może występować w trakcie i po wysiłku fizycznym, a w zaawansowanym stadium choroby także w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  • Obniżoną tolerancję wysiłku, czyli męczliwość, wolną regenerację, z czasem także trudności z wykonywaniem prostych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku itd.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz powyżej 40 lat i obserwujesz u siebie opisane objawy (nie muszą występować równocześnie), to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego. Lekarz POZ przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i na tej podstawie podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na specjalistyczną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Choć Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć (wywołuje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych), to jednocześnie jest to choroba poddająca się zarówno leczeniu, jak i profilaktyce. Ma to na celu zmniejszenie nasilenia objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Redakcja

Kwiecień 2, 2024

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły