Stomatologia w pigułce

Zdrowie i uroda

Kwiecień 10, 2023
Stomatologia w pigułce

Czym zajmuje się stomatologia?

Stomatologia obejmuje wiele dziedzin specjalistycznych, takich jak ortodoncja, endodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, chirurgia stomatologiczna, stomatologia dziecięca, implantologia i stomatologia estetyczna.

Stomatologia wciąż się rozwija, a lekarze stomatolodzy wciąż kształcą się w coraz bardziej ukierunkowanych odłamach tej dziedziny medycyny.

Jakie są dziedziny stomatologii?

Stomatolodzy zajmują się leczeniem chorób zębów, w tym próchnicy, chorób przyzębia, stanów zapalnych dziąseł oraz chorób tkanek miękkich jamy ustnej. Wykonują również zabiegi z zakresu protetyki, ortodoncji, implantologii i chirurgii stomatologicznej. Istnieją różne dziedziny stomatologii, z których możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych.

Ortodoncja

Dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem wad zgryzu oraz wad rozwojowych twarzy. Do wad zgryzu możemy zaliczyć problemy z ułożeniem zębów, a także z wzajemne niewłaściwe przyleganiem górnego i dolnego łuku zębowego. Nieleczone wady zgryzu mogą wpłynąć na zdrowie jamy ustnej, a także na funkcjonowanie żuchwy, co może prowadzić do bólu, trudności w jedzeniu, a nawet do codziennie odczuwanego ogólnego dyskomfortu.

Endodoncja

Dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Miazga to tkanka żywa, która znajduje się w środku zęba, zawiera naczynia krwionośne, włókna nerwowe i komórki, które odpowiadają za utrzymanie zdrowia zęba. Leczenie endodontyczne może być wykonywane na różnych poziomach skomplikowania, od standardowych zabiegów kanałowych, po bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne.

Protetyka stomatologiczna

Dziedzina stomatologii, która zajmuje się przywracaniem funkcji i estetyki zębów za pomocą różnego rodzaju protez, takich jak korony, mosty, protezy ruchome, protezy stałe, implanty i uzupełnienia protetyczne.

Chirurgia stomatologiczna

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób jamy ustnej i zębów, które wymagają interwencji chirurgicznej. Chirurdzy stomatologiczni przeprowadzają wiele procedur chirurgicznych, takich jak ekstrakcje zębów, leczenie chorób przyzębia, usuwanie torbieli i zmian guzowatych, wszczepianie implantów oraz rekonstrukcje tkanek miękkich i twardych.

Spośród innych dziedzin stomatologii możemy wyróżnić również periodontologię (diagnozowanie i leczenie chorób przyzębia), stomatologię estetyczną (poprawa wyglądu uśmiechu), czy stomatologia dziecięca (leczenie chorób jamy ustnej u dzieci).

Zadbaj o zdrowie jamy ustnej

Wybierając gabinet stomatologiczny i specjalistę, któremu powierzysz swoje leczenie, zawsze postaw na doświadczenie i niezbędne kwalifikacje. Więcej na ten temat możesz znaleźć na stronie https://www.dentacity.pl/.

Podjedź świadomie do tematu zdrowia swojej jamy ustnej.

Redakcja

Kwiecień 10, 2023

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź

Powiązane artykuły