Projekty domów dla seniorów

Coraz więcej osób decyduje się połączyć przejście na emeryturę ze zmianą miejsca zamieszkania. Czasami to zamiana mieszkania na dom. Czasami większego domu na mniejszy. Co ciekawe, zazwyczaj wybierany jest nieduży dom często parterowy. Bo co potrzebujemy po sześćdziesiątce? Salon połączony z kuchnią, który pozwoli prowadzić wspólne życie bez odcinania się domowników. Chodzi o to, że - dla przykładu - pani domu lub pan gotuje w kuchni i jest w kontakcie z domownikami. Co jeszcze? Dwie sypialnie, łazienka..., składzik do przechowywania? 

Specjalnie dla naszych Czytelniczek i Czytelników przygotowaliśmy najciekawsze projekty domów dla seniorów: 

BARABDOS 2 C 

Wiatrołap z garderobą, za nim salon z kuchnią, łazienka oraz dwie sypialnie to optymalnie wykorzystana przestrzeń domu. Do tego bardzo praktyczny i uroczy zadaszony taras, który od wiosny do jesieni będzie drugim salonem, z którego można śledzić piękno przyrody i czerpać garściami z bliskości ogrodu. BARBADOS 2 C to dom marzeń dla seniora i nie tylko, który ma powierzchnię użytkową ok. 70 m2. Można go postawić jako szkieletowy drewniany lub murowany. Do nabycia wariancie letniskowym lub mieszkalnym.

LA PALMA 2 C

Nieco rustykalny klimat, czarujący pięknem drewna, naturalnością to druga propozycja dla seniora . Wiatrołap kotłownia gazowa połączona z garderobą, łazienka, salon z kuchnią oraz trzy pokoje to wariant dla rodziny 2+2 lub 2+3. Idealny? Czyż nie? Całości dopełnia taras do rozkoszowania się aromatyczną kawą lub herbatą. Można go wykończyć tynkiem lub sidingiem drewnianym jak na wizualizacji. Dostępny do nabycia w wariancie letniskowym lub mieszkalnym, w technologiach murowanej lub drewnianej, szkieletowej. 

LA PALMA C

Mniejsze wcielenie poprzedniego projektu domu dla seniora to LA PALMA C. Idealny dla pary w niewczesnym lecie życia. Dwie sypialnie, łazienka, pomieszczenie gospodarcze do przechowywania i majsterkowania. Piękny, zgrabny - optymalny. Podobnie jak inne - dostępny w dwóch technologiach: mur, szkielet - na działki: letniskowe lub mieszkalne. 

MODENA C

Zadowoleni Inwestorzy podzielili się z nami zdjęciami swego gniazdka. To projekt domu MODENA C w lustrzanym odbiciu w pięknej, spokojnej okolicy. Nie sposób oderwać od niego wzrok, można się zachwycać aż do utraty tchu. Prawda? Pomieszczenie gospodarcze zostało zamienione na dodatkową sypialnię, zresztą tak jak garaż. Inwestorzy bardzo chwalą sobie efekt całościowy. Na uwagę zasługuje też gustowne wykończenie elewacji oraz ogrodu, otoczenia. 

JAKIE KOSZTY BUDOWY?

Ceny działek są bardzo zróżnicowane. Niskie w województwach podlaskim, opolskim, łódzkim, a horrendalnie wysokie w śląskim, małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim. Powyższe projekty domu to koszt ok. 2500 zł. Do tego należy doliczyć koszt mapy do celów projektowych - ok 600-800 zł. Badania gruntu 600-1000 zł. Koszt adaptacji projektu i wykonania PZT (PZD) projektu zagospodarowania działki (2000-3000 zł), zakończonego uzyskaniem pozwolenia na budowę. W sumie jest to koszt ok. 7000 zł. 1m2 powierzchni użytkowej domu mieszkalnego to koszt budowy około 2600-3200 zł w standardzie deweloperskim. Co przy domu całorocznym, czyli mieszkalnym o powierzchni użytkowej 50 m2 daje koszt 160000 zł. Dom 70 m2 to koszt 224000 zł. W sumie projekt z adaptacją i innymi dokumentami to niewielki koszt (7000 zł), biorąc pod uwagę całkowite koszty budowy 160-224000 zł

 

JAKIE KOSZTY UŻYTKOWANIA?

Dzięki zastosowanym we wszystkich powyższych projektach kotłom gazowym kondensacyjnym dwufunkcyjnym otrzymujemy po pierwsze - niskie nakłady na budowę kotłowni oraz niskie koszty użytkowania domu. Jak to się dzieje? Ściany i dach są w wersjach mieszkalnych docieplone izolacją o najwyższych parametrach, zgodnie z bieżącymi, wyśrubowanymi warunkami technicznymi na lata 2021-2025 . Wspierająco dla gazu, by obniżyć koszt zużycia paliwa oraz dodać romantycznego klimatu w salonie, wykorzystujemy kominek. Pozwala to zdecydowanie ograniczyć koszty związane z centralnym ogrzewaniem. 

BLISKOŚĆ NATURY A NASZE SAMOPOCZUCIE

Jak dowodzą badania japońskich naukowców prowadzone pod okiem dr Masashi Soga, dobroczynny wpływ natury, obserwowanie jej zza okna,spacerowania po łąkach i lasach ma dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne, samopoczucie i pozwala rozładować stres związany z życiem w dobie pandemii.

WNIOSKI DLA SENIORA

Badania z końcówki roku 2020 dowodzą, że więcej czasu spędzonego na łonie przyrody oraz otaczanie się zielenią generowało wyższe poczucie własnej wartości, satysfakcji z życia i poczucie szczęścia przy równoległym niższym poziomie depresji i poczucia samotności. Dlatego - prosty wniosek - mieszkanie w domu, w bliskości terenów zielonych to najlepsze, co może nam się przydarzyć dziś.